ČTEME DĚTEM

29.06.2019

Celostátní svátek dětí a literatury probíhá vždy první červnový týden. Do oslav literatury se mohou zapojit všechny instituce a široká veřejnost po celé naší České republice. 

Žáci II.B jsme se zúčastnili 9. Týdne čtení dětem v ČR také. Celému týdennímu projektu předcházela spolupráce s redaktorkou týdeníku NOS a spisovatelkou Sašou Sandras, která je autorkou řady knih o salašnickém psovi Donovi nebo nebo příběhů se zvířátky pro děti. Zajistila nám vstupenky do brněnského divadla Reduta na dětskou operu Kocour v botách a přivezla nám autorskou knihu Ledňáčci a jejich kamarádi ilustrovanou Janem Dungelem. Knihu od ledna čteme společně ve třídě v pátečních čtenářských dílnách. Daří se nám k tomu psát čtenářský deník, ve kterém zachycujeme své poznatky, procvičujeme práci s textem a tvoříme vlastní ilustrace. 

Se svým prožitkem z knihy jsme se mohli podělit při setkání s paní spisovatelkou osobně. Navštívila nás v naší třídě a věnovala nám čas při autorském čtení. Představila nám a přečetla nám ukázku z knihy o zachránci Donovi, odpověděla nám na připravené otázky, které nás zajímali a přinesla nám dárek- plyšového bernského salašnického psa. Tento maskot každý den putuje s jedním z nás domů.  Také nás pozvala na letní literární soutěž Příběh ve třech větách a na závěr uskutečnila autogramiádu. My jsme ji věnovali sešit s obrázkem ledňáčka a bez korektury vyjádření dětí, co se jim na knize nejvíce líbilo. Jsme rádi, že pozvání přijala i naše paralelní třída II.A. 

Náš týdenní třídní projekt "Čtení je zábava" podpořili i naši rodiče. V týdnu od 3. do 9. června 2019 četli rodiče svým dětem a to knihu, kterou si společně s dětmi vybrali, aby byla zábavná pro obě strany. Vybírali si knihy různých žánrů. Doporučení knih od dětí: 

Magický autobus, Mýty a legendy, Týna a Pony, Prázdniny s dinosaury, Dinosaurům v patách, Strašidlář- Mezi námi draky, Záhada v muzeu, Záhada na půdě, Dvojčata na stopě, Tajemný kód, Fredy- Největší strašpytel, Týna a Pony, aj. Nejvíce nás zaujala sbírka básní od Jaroslava Seiferta Maminka, ze které jsme si i báseň přečetli. 

A někteří ve čtení i nadále pokračují. Proč? Na tuto otázku děti odpovídaly: 

"Baví mě, když mě čte máma." "Jednoduše si představuji děj a lépe tomu rozumím." "Dobře se mi usíná." "To je smůla, že příběh skončil. Ráda bych poslouchala dál." "Kniha je zajímavější a poučná." "Maminka mi vysvětlí slova, kterým nerozumím a pomůže mi je přečíst." Na závěr přijala pozvání do naší třídy jedna maminka. Přinesla knihy, které se svojí dcerkou četla. Příjemným vystupováním si ihned děti získala a mohli jsme tak vést dialog mezi učitelem, rodičem a žákem o zvířatech. Troufla si i na přečtení příběhu. Dovolím si říci, že setkání a beseda s maminkou byla přínosem pro všechny a za její odvahu s celého srdce děkujeme! Tak vidíte, kolik zábavy jsme s knihami prožili! A co vy? Také zaháníte nudu s knihou?  

Mgr. Šárka Ročková