Exkurze žáků německého jazyka do adventní Vídně

09.01.2020

Vídeňský kouzelný advent patří mezi největší lákadla předvánoční Vídně již více než dvě desetiletí. Také naše škola se jimi nechala zlákat a 16. prosince 2019 jsme se tímto směrem vydali.

Naše první zastávka byly vánoční trhy a návštěva Muzea císařských kočárů - Kaiserliche Wagenburg u letního sídla Habsburků, zámku Schonbrunn. Naše početná skupina se rozdělila na dvě části. První polovina žáků zamířila do muzea a druhá polovina zůstala na trzích.

Muzeum císařských kočárů nás uchvátilo svojí krásou a velkolepostí. Dozvěděli jsme se, že se jedná o vozový park nejen císařské rodiny, ale i členů rakouského dvora. V muzeu se nachází asi 60 vozů, kočáry Marie Terezie, císaře Františka Josefa nebo Napoleona. Nám se nejvíce líbily kočáry rakouské císařovny Sissi.

V muzeu jsme trochu vymrzli, a proto jsme s velkou radostí uvítali výměnu skupin a spěchali na vánoční trhy před zámkem Schonbrunn, které právě na tomto místě slibují jedinečnou kombinaci imperiální okázalosti a slavnostní dobré nálady. Všude kolem se linula vůně čerstvě upečených vanilkových rohlíčků a vánočního punče. Právě tento vánoční trh je proslaven řemeslnými výrobky, ručně vyráběnými vánočními ozdobami a ručně vyráběnými šperky.

Naše další zastávka nás čekala v centru Vidně. Procházeli jsme se u pomníku Marie Terezie, prošli jsme nádvořím Hofburgu, zimního sídla Habsburků, a skončili jsme u Katedrály svatého Štěpána - Stephansdomu. Tady jsme si dali krátkou pauzu na oběd, abychom se posilnili, protože nás čekala návštěva Přírodovědného muzea. Zde pod jednou střechou muzea jsme získali fascinující přehled o dějinách Země od hmyzu přes drahokamy, minerály až po ptakoještěry. Skvostem sbírky v muzeu je 29 500 let stará a pouhých 11 centimetrů vysoká Willendorfská Venuše. Naši žáci se však nejvíce vyřádili v sekci dinosaurů.

Po návštěvě muzea nás čekala třešnička na dortu v podobě vánočních trhů u radnice na Radničním náměstí. Nejprve nás ohromil metr vysoký oblouk se svíčkami a poté nás zaslepily stromy v Radničním parku a podél ulice Ringstrasse, které zářily a blikaly slavnostním leskem.

Žáci se po rozchodu vrhli na rozmanité a lákavé dobroty a sladkosti. Pak jsme všichni s plným břichem a zmoženi a unaveni celodenním zážitkem s vděčností nasedli do autobusu a těšili se na zpáteční cestu domů.

Předvánoční Vídeň nás okouzlila a my doufáme, že se opět někdy pokocháme tou nádhernou atmosférou ve městě plném historie.


Irena Stranyánková, žákyně 8.B, Lucie Jurečková, Martina Leberová, Zdeňka Kordová