Halloween

25.10.2019

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco) a "koledují" o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj.

Název Halloween vznikl zkrácením anglického "All Hallows' Eve", tedy "Předvečer Všech svatých".

Často se uvádí, že má kořeny v prastaré tradici dávných Keltů, kteří se loučili s létem a slavili příchod nového roku přesně tento den. Noc, která lámala říjen a listopad, nesla název Samhain podle keltského boha. V noci Samhain probíhaly bujaré oslavy, všude hořely obrovské ohně, lidé si na sebe navlékali masky a převleky, aby se chránili proti zlým duchům.

Dalšími aktivitami spojenými s Halloweenem jsou výroba lucerniček z vydlabaných dýní - tzv. jack-o'-lanterns (Jackovy lucerny), navštěvování strašidelných domů, přehlídky nebo party strašidelných masek, poslouchání strašidelné hudby nebo sledování hororových filmů. Podle staré legendy žil Hrozný Jack, který se vyznačoval takovou krutostí a zlou povahou, že ho nechtěli vzít ani v pekle. Proto od těch dob musí Hrozný Jack chodit s vydlabanou tykví a hledat společníka.

I my jsme si vyrobili svoje Jackovy lucerny, daly nám spoustu práce a námahy, posuďte jak se nám povedly, 

žáci 2.A, B