Komiksový workshop

12.11.2019

Komiksový workshop v knihovně Jiřího Mahena

V rámci projektu Jižní Morava čte letos knihovna Jiřího Mahena, pobočka Bohunice, naplánovala pro naše žáky na 14. 10. 2019 novinku - komiksový workshop s panem Vydrou. Zúčastnila se ho celá třída 8. A a vybraní žáci z šestých, osmých a devátých ročníků.

Žáci se na začátku stručně seznámili s komiksem, jeho historií a principy a konkrétním postupem tvorby komiksu. V další, a nejdůležitější části, se sami proměnili ve scénáristy, ilustrátory, ale také režiséry a herce. Rozdělili se do skupin a týmovou prací vytvářeli komiks na dané téma a připravené podklady. Své výtvory pak jednotlivé týmy konfrontovaly mezi sebou a zažívaly při tom plno legrace.

Workshop vedl komiksový scénárista Daniel Vydra, s více než 550 realizovanými Komiksovými workshopy v 250 místech ČR, SR i Polska, a jeho práci doprovázely krásné ilustrace Markéty Vydrové.

A co si o workshopu myslí samotní žáci?

Líbilo se mi, že jsme mohly být ve skupince a vymýšlely jsme si část příběhu. Pan Vydra byl sympatický. Odnesla jsem si nové vědomosti, a přitom jsem čekala, že to bude nudné, ale bylo to super!

Na komiksovém workshopu jsem se o komiksech hodně dozvěděla, například jak jsou děleny na bubliny, jaký typ komiksů existuje a takhle podobně. Pán, který nám přednášel, byl moc příjemný a milý. Přednášel plynule a zřetelně. Měl připravené různé aktivity, třeba jsme doplňovali bubliny a texty. Jen se mi nelíbila ta "divadla", co jsme předváděli.

Líbilo se mi, že to bylo ukázané a vysvětlené prezentací, že jsme si mohli sami zkusit vymyslet a zpracovat komiks a že jsme si ho mohli také zahrát. Pan Vydra byl milý a vtipný, když jsme něco nepochopili, tak nám to dovysvětlil a pomohl nám s tím.

Ocenila bych, že si žáci mohli vyzkoušet udělat svůj komiks. Přednáška s vysvětlením byla podaná vtipně a zajímavě. Pan Vydra nám vypůjčil i srandovní kostýmy.