Rytíři knih

08.10.2019

Je to už měsíc, co předškolní děti usedly do školních lavic a staly se prvňáčky. Poznaly školní prostředí, ukázaly nám své dovednosti nabyté v mateřské škole a nyní nastal čas, aby nahlédly do školní pokladnice plné čísel, písmen a umění. S radostí vytahují písničky, obrázky, tanečky, tvoření. Ale jaký úsměv jim vykouzlilo vytažené a poprvé vědomě přečtené slovo MÁMA. Proč zrovna máma? Je to jednoduché, M, A jsou první písmena v Živé abecedě. A možná právě maminky jsou první, které podají svým dětem do ruky první knihu a společně tráví čas, aby si ji přečetly. V první třídě ale začnou děti číst svým maminkám, tatínkům, sourozencům, prarodičům,.... Těší nás, paní učitelky prvních tříd, že můžeme většině dětem jako první ukázat a seznámit s místem, kde knihy mají své místo a čekají na nás, na malé i velké čtenáře.

První třídní návštěva knihovny se uskutečnila dne 25.9.2019 v pobočce KJM Lány- Bohunice. Při této příležitosti se konalo slavnostní Pasování na rytíře knih a čtenáře knihovny. Mezi děti přišel pan král a pasoval každé dítě mečem se slovy pasovací formule:

Ve jménu pohádek, románů a básní,

ve jménu literárních hrdinů a světů,

spisovatelů, knihovníků, interpretů,

pasuji tě na rytíře knih

a jmenuji tě čtenářem knihovny.

Měj v úctě slovo,

ochraňuj knížky

a statečně se bij

za všechno dobré, co je v nich psáno.

Každý čtenář dostal od pana knihovníka na památku odznak se stuhou, záložku do knihy a sladkost. Za odměnu si děti mohly prohlédnout část knihovny určenou pro děti a prohlédnout si knihy, které si třeba jednou s radostí samotné přečtou. Pasování se zúčastnily třídy I.A a I.B.

Příjemným překvapením bylo, že již knihovnu pár dětí navštívilo a prostředí znají. Většinou je to díky starším sourozencům, kteří jsou v knihovně zaregistrováni, takže už nejsou žádnými nováčky. Děti, které vstoupily do knihovny poprvé a rády by knihovnu navštěvovaly už pro tu vůni a moudro knih, mohou se zdarma zaregistrovat do 31. 10. 2019.

Děkujeme za spolupráci všem zaměstnancům místní knihovny a už teď se těšíme na další setkání. Nezbývá mi než popřát dětem- čtenářům, aby slibu dostály a otevřená kniha se jim stala kamarádem.

Mgr. Šárka Ročková

Mgr. Karla Robková