Spolupráce ZŠ Arménská s katedrou ruského jazyka na Pedagogické fakultě MU

13.12.2019

Na ZŠ Arménská se všichni naši žáci od třetí třídy učí anglicky. Na druhém stupni pak přibírají druhý cizí jazyk, který si volí mezi němčinou a ruštinou. Osmáci studující ruštinu navštívili ve čtvrtek 28. listopadu společně s paní učitelkou ruského jazyka Ruské centrum na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Toto centrum podporuje a financuje fond Russkij mir se sídlem v Moskvě. Na katedru ruského jazyka naše žáky pozvala koordinátorka Ruského centra, která na ZŠ Arménská před třemi roky vykonávala praxi jako studentka ruského jazyka. Nyní na Pedagogické fakultě MU vyučuje studenty - budoucí učitele, navíc i vede zmíněné Ruské centrum.

Místnost Ruského centra je útulná a hezky vybavená. Nachází se zde ruské knihy, časopisy, různé materiály pro výuku ruského jazyka, ale také stolní hry v ruštině a samozřejmě počítače. Když vešli žáci do místnosti, čekalo je vřelé uvítání koordinátorky. Na stole bylo připraveno malé pohoštění. Děti mohly ochutnat ruské bonbony, sušenky nebo si dát teplý čaj. Také dostaly bloky a propisky, které si pak odnesly s sebou domů.

Koordinátorka měla pro žáky připravenou hodinu zaměřenou na téma dopravní prostředky, orientace ve městě a oslava narozenin. Všichni vyplňovali pracovní listy, dělali rozhovory, poslechli si písničky, které se zpívají v Rusku, když má někdo narozeniny. Snažila se do práce zapojit všechny děti, což se jí opravdu skvěle dařilo. Komunikovala s žáky spíše rusky, avšak pokud jí děti nerozuměly, ochotně jim vše přeložila do češtiny. Žáci se tak jinou formou naučili řadu nových slovíček a vět.

Tato akce se našim žákům velmi líbila. Doufáme, že spolupráce ZŠ Arménská s katedrou ruského jazyka na Pedagogické fakultě MU bude nadále pokračovat a že budeme moci toto centrum navštěvovat častěji.

Mgr. Jolana Hůrková, uč. ruského jazyka,
ZŠ Arménská 21